13908 بازدید

کود ویژه سبزیجات

آگهی دهنده: کشاورزی آنلاین

کود ویژه  سبزیجات

سبزیجات دارای خواص بی شماری هستند که مصرف آنها برای بدن انسان ضروری است. این دسته از نباتات حاوی ویتامینهای لازم، مواد معدنی و حتی بعضی از آنها دارای پروتئین بوده که بدن انسان نیازمند به آنهاست. با توسعه و تعمیم سبزیکاری چه در سطح وسیع و چه در باغچه های منازل می توان این ماده غذایی حیاتی را تأمین نمود. توجه داشته باشید کاشت سبزیجات حتما باید در محیطی عاری از سایه باشد. سبزیجات به هفت دسته تقسیم می شوند. 
1-سبزیجات برگی شامل : ریحان – گشنیز-اسفناج- تره ایرانی– جعفری– شاهی – مرزه – شوید – شنبلیله- کرفس– کاهو-کلم پیچ – کلم دلمه 
2- سبزیجات پیازی شامل : پیاز – سیر-موسیر-پیازچه – تره فرنگی 
3- سبزیجات ریشه ای شامل : شلغم – هویج- ترب وتربچه-جغندر لبویی 
4- سبزیجات غده ای شامل : سیب زمینی – سیب زمینی ترشی 
5– سبزیجاتی که از گل و اجزای آن استفاده می شود شامل : کلم بروکلی – کلم گل - آرتیشو 
6– سبزیجات دانه ای شامل : لوبیاسبز – نخودفرنگی -باقالا 
7– سبزیجات ساقه ای شامل : کلم قمری – مارچوبه – شیکوره و آندیو 

کاشت سبزیجات به دو طریق صورت می گیرد. 
طریق اول اینکه بذر پاره ای از آنها را می توان مستقیما در محل اصلی کشت نمود و در طرق دیگر بذر را قبلا در خزانه کاشته و در موقع معینی نشاء ها را به محل اصلی منتقل می نمایند. 
به طور کلی جهت کاشت اصلی سبزیجات مسائلی از قبیل تهیه زمین، بذر، کود، نحوه کاشت، آبیاری و مراقبتهای ضروری در حین کاشت مطرح است که رعایت نکات لازم برای هر یک از آنها جهت داشتن یک محصول خوب و مرغوب امری ضروری است. 
در سبزیکاری حتما دادن کودهای طبیعی مانند کود حیوانی یا آلی ضروری است و خاکهای زراعتی را از نقطه نظر خواص فیزیکی مانند نفوذ پذیری خاک و بر قرارکردن تعادل میزان آب و هوا و غیره اصلاح می نمایند.
کودهای حیوانی با اینکه دارای خواص فوق هستند اما از لحاظ موادغذایی کاملا غنی نبوده و با اینکه حجم زیادی دارند ولی از نظر کیفیت تا اندازه ای فقیرند. 
بنابراین باید با کمک کودهای شیمیایی این کمبود موادغذایی را جبران نمود. میزان کودهای حیوانی که باید به زمین داده شوند بین 200 تا 250 کیلوگرم در یکصد مترمربع است. زمین اصلی علاوه بر دادن کودهای طبیعی یا آلی باید یک روز قبل از کاشت بذر به آن کود کامل شیمیایی بدهیم. طریقه استعمال بدین طریق است که به نسبت 100 تا 150 کیلوگرم در هکتار آن را در حاشیه پشته ها و یا داخل کرتها پاشیده و با ادوات کشاورزی آن را زیر خاک نمایند. 
لازم به یادآوری است که کمبود هر یک از سه عنصر اصلی در زمین تأثیری در عدم رشد نبات می گذارد.

کود پیشنهادی سبزیجات ترکیبی از هر سه ماده اصلی، ازت، فسفر و پتاس و مواد ریز مغذی می باشد که قبل از بذر کاری به زمین سبزی کاری باید داده شوند. علائم کمبود ازت, عدم مرغوبیت جنس محصول ، پریدگی رنگ برگها، کوچک بودن قسمت هوایی و ریشه گیاه ،بلوغ پیش رس و زرد شدن برگهای پایین گیاه را شامل است. 

علائم کمبود فسفر،بدی محصول ،تأخیر در بلوغ ،ارغوانی شدن رنگ برگها ، رگبرگها و ساقه ها و کم شدن رشد ریشه را در بر دارد. 
علائم کمبودپتاس ،عدم مقاومت گیاه در مقابل امراض، ریزش برگهای پایین در اثر سوختگی، موج دار بودن و کم رنگ بودن برگها را شامل می شود. کسانی که در باغچه های منازل خود مبادرت به کشت سبزی می نمایند باید قبلا چند نقطه خاک خود را زیر و رو نموده و چنانچه مشاهده نمایند خاک باغچه رس یکدست است با مخلوط کردن مقداری ماسه نرم به آن می توانند آن را اصلاح کنند و اگر بر عکس درصد شن زیادتر از رس باشد مقداری خاک رس به آن اضافه می نمایند و چنانچه مخلوطی مناسب از خاک رس و ماسه باشد این خاک مناسب برای کشت است. 

در هر حال برای زراعتهای بزرگ با یک آزمایش خاک می توان خاک مناسب را برای کشاورزی تعیین کرد.
زمینی که به طریق فوق آماده گشت باید به ترتیب زیر برای کاشت سبزیجات کرت بندی و پشته بندی نمود. 
به سه طریق می توانیم سبزیجات را کشت نمائیم .طریقه کرتی، طریقه پشته ای با جوی عمیق، طریقه پشته ای با جوی کم عمق یا سیستم فار و طریقه سوم بیشتر در سطوح وسیع تر و اغلب به طورمکانیزه صورت می گیرد. 
طریقه کرتی برای سبزیجاتی نظیرجعفری، تره، شبت، شنبلیله، شاهی و ریحان و غیره در نظر گرفته می شود و اگر در کرت به صورت خطی کاشته شوند به مراتب مناسب تر است. 
در طریقه ی کرتی طول و عرض کرتها بسته به جنس خاک و شیب زمین متغیر است. اراضی که دارای شیب تند و یا جنس خاک آن شنی باشند طول و عرض آن را باید کمتر در نظر گرفت و معمولا عرض کرتها از2 تا 4 متر و طول آن بین 4 تا12 متر متغیر می کند. 

پاره ای از سبزیجات نباید مستقیما در محل اصلی کاشته شوند لذا ابتدا بذر را در قطعه زمین کوچکی که به نام خزانه نامیده می شود کاشته و در موقع مناسب آنها را از خزانه در آورده و در محل اصلی نشاء می-نمایند. 
قبل از بذر کاری باید خاک را به اندازه لازم به وسیله آب پاش دارای سوراخهای ریز مرطوب نموده و پس از مدتی که رطوبت خاک به اندازه ای شد که عملیات بذر کاری باعث گل شدن نشود و به اصطلاح کشاورزی گاورو باشد بذور را در خطوطی به فاصله 15-25 سانتی متر و فاصله بوته ها حداقل 5 سانتی متر باشد می کاریم. 
فاصله بوته ها نباید کمتر از5 سانتی مترباشد، در غیر اینصورت بوته های اضافی باید تنک شوند. 

از موقعی که بذر در خزانه کاشته می شود تا موقع در آوردن نشاءها بر حسب نوع سبزی مد ت آن حدود بین 40 تا 80 روز طول می کشد. این سبزیجات عبارتند از گوجه فرنگی، بادنجان،گل کلم، کلم پیچ، کرفس، کاهو، فلفل و غیره. 
محصولات سبزی و جالیزی از قبیل تره، شبت، شنبلیله ، تربچه، ریحان، جعفری، گشنیز، لوبیا سبز، خیار، خربزه، کدو، هندوانه، طالبی و غیره را مستقیما در محل اصلی می کارند. 
زمینی که پس از انجام کلیه موارد ضروری فوق الذکر و تأمین کود شیمیایی آماده شد می توان در آن نسبت به کاشت بذر یا نشاء اقدام نمود. 
رعایت این نکته بدین دلیل است که نیاز هر یک از محصولات به میزان و نوع موادغذایی مختلف است وکاشت متوالی یک نوع محصول زمین را از حیث آن مواد فقیر نموده و در راندمان محصول اثر می گذارد بنابراین باید همه ساله کاشت یک نوع محصول را در یک زمین معین تغییر داد و همانطور که گفته شد این تناوب راندمان محصول را بالا خواهد برد. 

این آگهی را به دوستان خود معرفی کنید: telegram Twitter Facebook Google LinkedIn Email Pinterest Print

آی کشت